Hi Mr. Hairdryer

تا به حال پیش اومده که با لپ تاپ یا رایانه خودتون صحبت کنید؟ یا از گوشی تلفن همراهتون توقع داشته باشید که اپلیکیشن دوربین رو هر چه سریع تر باز کنه تا سوژه جذاب شما از دست نره؟ تا حالا موقع آشپزی از مواد غذایی و لوازم آشپزخانه خواستید که یه قدری بیشتر تلاش کنند برای بهتر شدن طعم غذای شما؟! پیش آمده که از دست مسواکتون به خاطر پرزهای زبرش ناراحت بشید؟ از لامپ کم مصرفتون به خاطر نور زیادی سفیدش دلخور بشید؟ یا به حلقه دسته کلیدتون به دلیل سفتی بیش از حدش تذکر بدید؟

یکی از پیچیده ترین رفتار های احساسی و واکنشی انسان ها به ارتباط متقابل با محصولات و دنیای اطرافشان رفتاری است که به آن انسان انگاری می گویند. انسان انگاری یعنی نسبت دادن ویژگی های انسانی مرتبط با انگیزه ها، عقاید و احساسات به اشیاء غیر زنده. همان چیزی که سبب می شود وقتی محصولی کاری که از آن خواسته اید را درست انجام داده تشویقش کنید یا حتی در مواقع ناکارآمدی سرزنشش کنید.

ایجاد ارتباط متقابل با محصول یکی از خواسته هایی است که طراحان به دنبال آن هستند. آنها همیشه دوست داشتند و تلاش می کنند تا محصولی طراحی کنند که کاربران و استفاده کنندگان، محصولشان را دوست داشته باشند و با آن ارتباط برقرار کنند.

  • دور و اطراف خودتان را نگاه کنید ببینید محصولی هست که شما انسان انگارانه با آن رفتار کنید؟ چه نکته ای در طراحی آن وجود داشته است که سبب بروز این ویژگی در آن محصول شده باشد؟