Most innovations in supply chain management build on existing achievements and reconfigure known methods and technologies rather than invent new ones.


وقتی به پیشینه نوآوری در زنجیره تامین نگاه می کنیم متوجه می شویم که نوآوری هایی که در زمینه زنجیره تامین انجام شده بیش از آنکه نوآوری سطح بالا (یعنی بسیار خلاقانه) باشد از جنس توسعه دانش موجود بوده است.  مثال هایی از این نوآوری ها را در زیر ببینید:

سیستم تولید تویوتا: که در کتاب The Machine that Changed the World توسط جیمز وومک معرفی شد. منظور همان Lean Production یا تولید ناب است که برای مدتی هم در کشور ما موضوع جذابی بود و مانند بسیاری از موضوعات جذاب دیگر برای مدت کوتاهی حرفش بود و بعد از آن حرفش هم نبود چه برسد به اجرا.

سیستم بارگذاری مجدد مستمر ارائه شده توسط P & G که بعدها توسط سم والتون در IKEA هم مورد استفاده قرار گرفت.

خط مونتاژ فُرد: هنری فُرد ایده استفاده از خط مونتاژ در کارخانه اتومبیل سازی را از عملیات بسته بندی گوشت در امریکا گرفت و این ایده برای مساله خودش بومی سازی کرد. خط مونتاژی که او طراحی کرد زمان تولید هر اتومبیل را بیش از ده برابر کم کرد و باعث کاهش شدید قیمت خودرو شد. (در روزگار ما هم صنعت خودروسازی ایران به یک هنری فُرد نیاز دارد!!)

نه اینکه نوآوری سطح بالا با خلاقیت زیاد در زنجیره تامین شدنی نباشد اما به دلیل گستردگی موضوعات در زنجیره و تفاوت های ریز و درشت صنایع مختلف، نوآوری هایی که در این فضا بروز می کنند بیشتر از جنس نوآوری های مدیریتی هستند تا محصولی. اما در واقع نکته ای که موجب نوشتن این مطلب شد این است داستان نوآوری در زنجیره تامین هنوز هم دوران رشد خود را می گذراند. حتی اگر به صفحه Supply Chain Innovation دانشگاه MIT سربزنیم مطلب چشم گیری نمی بینیم. اگر در Google Scholar جستجو کنیم تعداد زیادی مقاله پیدا می شود اما وقتی به محتوای آنها سر می زنیم یا مملو از حرف های تکرای هستند یا نوآوری های سطح پایین (با خلاقیت کم) دارند. 

حرف از زنجیره تامین از اوسط دهه 80 میلادی شروع شد و از اواخر هزاره دوم موضوع پربحثی بود. آنچه همه تایید می کنند آن است که در گذشته شرکت ها با هم رقابت می کردند و امروز زنجیره ها با هم رقابت می کنند. راه موفقیت آن است که شرکت ها جایگاه مشخص خود را در زنجیره تامین شان تعریف کنند و با استفاده از تکنیک های توسعه زتجیره به ارتقا سطح عملکرد آن بپردازند. زنجیره تامین کارآمد آن است که بتواند انواع مختلف ضایعات را در مسیر فراهم کردن کالا یا خدمات برای مصرف کننده کاهش دهد بعلاوه یک زنجیره تامین موفق می تواند به سرعت خود را با شرایط جدید (تغییر در تامین مواد اولیه یا تغییر در تقاضا) تطبیق دهد.