Nature and New Ideas

خفاش یا شب‌کور یا کورشاپرک یا شب‌پرک تنها پستانداری است که بال دارد و می‌تواند پرواز کند. این پرنده ی شب پرواز حس بینایی ضعیفی دارد و به این خاطر هنگام پرواز فریاد های فراصوتی خاصی ایجاد می کند که پس از برخورد با اجسام مختلف منعکس می شود و به گوش او می رسد. به وسیله همین پژواک ها نوع موانع را تشخیص می دهد و طوری پرواز می کند که به آنها برخورد نکند. می گویند دلفین ها هم از همین پدیده استفاده می کنند.
 

این پدیده به نظر شما آشنا میاد؟ 

بله درسته رادار خودمون هم همین کار رو انجام میده. ایده اختراع رادار هم از همین خفاش ها بدست اومده.

 

معمولاً برای بچه ها که میخوان کفش بخرن میگن چسبی بخرید که بچه بتونه راحت باز و بسته اش کنه. این چسبه هم داستانی داره. سال 1948 که آقای George de Mestral  داشت از شکار به سمت خونه شون می رفت که دید بابا آدم به لباسش چسبیده. زیر میکروسکوپ دید که این گل دارای قلابهای زیادی هست که خاصیت چسبندگی را به اون می دن. این جوری شد که به ذهنش رسید تا چسب معروف ولکرو رو اختراع کنه. همون چسبی که الان روی کفش های خیلی ها هست و میگن یه سطح 2 اینچ مربعی از اون میتونه آدم 79 کیلویی رو نگه داره.

 

این ماجراها همون Biomimicry هستند که در این یادداشت مورد اشاره بودند.  Biomimicry یعنی الهام از مکانیزم های طبیعی برای طراحی و اختراع. اگر اهل TRIZ باشید در حل مسأله های طراحی محصول بر پایه Biomimicry از بانک دانش - اثرات TRIZ استفاده می کنید.