Nikolai Khomenko اولین خبره TRIZ بود که به میزبانی شرکت LG به کره جنوبی دعوت شد. تصمیم LG برای شتاب‌دهی نوآوری در محصولاتشان و سرآمدی در بازار، آن‌ها را از سال 1996 مشتاق به‌کارگیری TRIZ کرد. چند سال بعد، آن‌ها در تاریخ تریز کره جنوبی، اول بودند اما در جایگاه، رتبه نخست را سامسونگ از آن خود کرد. ناکامی‌هایی در تجربه یادگیری و به‌کارگیری TRIZ در شرکت LG آن‌ها را از جدیت روز اول‌شان دور کرد. با فاصله‌ای، سامسونگ تجربه‌های خود و دنیا را مرور کرد و مسیر طی شده در شرکت رقیب را هم زیر نظر داشت. دورخیز جدی سامسونگ، تصمیم و اقدامی کاملا متفاوت با LG را در پی داشت: تمرکز بر TRIZ و درگیر کردن هر چه بیشتر تیم‌های طراحی و مهندسی. به علاوه اجبار همه مدیران ارشد بر دانستن TRIZ و به کار بستن آن در عمل.

همچنان هم سامسونگ بخش عمده‌ای از موفقیت‌های خود را رسما به واسطه تسری TRIZ به خانواده شرکت‌های خود و فرایندهای مختلف تعریف و انجام پروژه‌ها گزارش می‌کند.

پروفسور ناکاگاوا بیوگرافی تریز در کره‌جنوبی را در پایگاه TRIZ ژاپن آورده است. در وب‌سایت KATA یا The Korea Academic TRIZ Association هم اطلاعات مفیدی می‌توان یافت.

نیکولای خومنکو (2011-1954)، اولین دیدارش با مدیر ارشد کره‌ای شرکت LG را چنین تعریف می‌کرد:

  • چقدر وقت می‌خواهید که به تیم ما TRIZ را یاد بدهید؟
  • شش هفته تمام‌وقت در اختیارم باشند خیلی خوب است. اگر نه، دست‌کم چهار هفته نیاز دارم.
  • زیاد است! مگر می‌خواهید چه کنید؟ برای شش سیگما بیشتر از دو هفته نشد که مسلط شدند.
  • مبنای شش سیگما و ابزارهایش چیست؟
  • شما که می‌دانید استخراج اطلاعات آماری و محاسبات و ایجاد نمودارها و تحلیل و یافتن راه‌های کاهش ضایعات.
  • زبان شش سیگما چیست؟ چیزی به جز عدد و رقم و محاسبات ریاضی و تحلیل آماری و نمودار؟
  • همین‌ها است دیگر!
  • از چه سالی این‌ها را یاد می‌گیریم؟
  • واضح است! اولین درس‌های مدرسه با ریاضی همراه می‌شوند.
  • به همین دلیل شما نیاز به دو هفته داشتید تا چیدمان تازه‌ و ابزارهای نو اما از همان خانواده را به تیم بیاموزید. حالا از من می‌خواهید شنا کردن در مسیر خلاف آموخته‌ها و حفظیات ایشان را بتوانم در زمانی مشابه یاد دهم. سال‌ها تجربه کرده‌اند که مساله‌های تکراری خانواده مهندسی را با راه‌حل‌های تکراری و آشنا از خانواده مهندسی حل کنند. حالا من باید رویارویی با مساله‌های ابداعی و نحوه ساختن و یافتن راه‌حل‌های خلاقانه و نو را به ایشان بگویم. راه‌حل‌هایی از خانواده مهندسی اما شاید از زمینه متفاوتی نسبت به تخصص خودشان. برای ساختن این ساختمان فقط چند روز زمان برای کوبیدن این سازه نیاز است. بعد باید طراحی و ساختن بنای نو را یادشان بدهم. این‌ها هم تنها با گفتن نمی‌شوند. باید انجامشان دهیم و یادگیری مدل اوستا شاگردی می‌خواهد.

ششمین سمپوزیوم تریز ژاپن

و می‌گفت که با پذیرش آن آقای مدیر، چنین شد که اولین تیم کره‌ای TRIZ را یاد گرفتند.

سال 2010 که برای سخنرانی در ششمین سمپوزیوم TRIZ، با نیکولای خومنکو در شهر Atsugi ژاپن (نزد

یکی توکیو) بودیم، همان آقای مدیر را در سالن نشانم داد. این قصه را البته قبل‌تر در ایران برایمان روایت کرد.

...

از راست: نیکولای خومنکو، پروفسور تورو ناکاگاوا، محمود کریمی و یکی از مدیران انجمن تریز ژاپن(در سالن اصلی برگزاری ششمین سمپوزیوم تریز ژاپن، آتسوگی، ژاپن، سپتامبر 2010)